Kingi muuseumile päev oma elust!

Täna, teisipäeval, 14. aprillil haara kogu päevaks kaasa oma foto- või videokaamera ning jäädvusta päev oma elust Eesti Rahva Muuseumi heaks. Fotosait Nagi ja videosait Toru annavad sellesse oma osa, et selles tänuväärses ürituses abiks olla.

Eesti Rahva Muuseum tähistab 14. aprillil oma 100. sünnipäeva. Sellel tähtpäeval kutsume teid fotodes ja videotes jagama Eesti Rahva Muuseumiga ühte päeva oma elust. Kuidas möödus teie elus 14. aprill 2009. aastal? Millised olid teie selle päeva tööd ja toimetamised, mõtted ja elamused? Kas see päev läks teil korda? Kas see oli tavaline või ebatavaline päev? Jäädvusta päeva ülevaadet või kõige olulisemaid detaile päevast ning laadi fotod Nagisse ja videod Torusse. Fotod ja videod lähevad kõik Eesti Rahva Muuseumi varasalvedesse. Kõik see moodustab hetkepildi Eesti inimeste ühest päevast sellisena, nagu järeltulevad põlved võiks seda meenutada.

Eesti Rahva Muuseum on ellu kutsutud sada aastat tagasi selleks, et meil oleks üks koht, kus on hoiul Eesti kultuurivara: esemed, tekstid, fotod ja filmid. Kõik need aitavad kirjeldada ja mäletada Eestimaal elavaid ja elanud inimesi, nende igapäevast elu ja pidupäevi. Nüüd saad ka sina oma fotod, filmid ja lood siitsamast Nagist ja Torust muuseumile saata. Täpsemaid tingimusi ja osalemise kohta saad lugeda siit. Fotode ja videote üleslaadimiseks oleme loonud spetsiaalsed konkursikeskkonnad (kuigi päris konkursiga tegu ei ole):

Kõigi osalejate vahel loosib ERM välja vahvad auhinnad.

Vabariigi Presidendi uus video Torus

Nüüd on Eesti oma videosaidis Toru ka Vabariigi Presidendi kanal president.toru.ee.

Tänases uues videos kutsub President Ilves koostöös sihtasutusega Noored Kooli kõiki ärksaid inimesi minema 23. veebruaril tagasi kooli ning andma seal ühe koolitunni.

Vaata videot Vabariigi Presidendi kanalilt.

Igatahes tore, et härra President Interneti kaudu üha enamate inimesteni jõuab, olgu need siis noored või vanad.

Toru hoiab käigus Tallinna Virtuaalset Ülikooli

Hea uudis kvaliteetsisu sõpradele! Tänasest on avatud Eesti oma videosaidi Toru tehnoloogial põhinev ja Nagi OÜ hallatav Tallinna Ülikooli Virtuaalülikool.

Virtuaalülikool on Tallinna Ülikooli uus algatus, mille eesmärk on teha internetikeskkonnas kõigile huvilistele kättesaadavaks erinevate avalike loengute salvestusi ning vestlusi õppejõudude ja ülikooli külalistega, seminaride, suvekoolide ja konverentside materjale ning muud huvitavat.

“Tallinna Ülikooli üks eesmärk on olla avatud intellektuaalne keskus, kus toimuvad diskussioonid ja dialoogid jõuavad ka väljapoole akadeemilise keskkonna tavapäraseid piire. Usume, et mõtted, mida ülikooli seinte vahel mõeldakse, võiksid pakkuda huvi ka ühiskonnale laiemalt ning aidata igal ärksa mõistusega inimesel vanusest ja tegevusalast hoolimata kaasaja maailma ja mineviku probleemide üle edasi arutleda,” kommenteeris projekti algatust Tallinna Ülikooli rektor prof Rein Raud.

Toru ja Nagi poolt on tegu meie omapoolse panusega haridusmaastiku avatumaks muutmisel ning põnevate materjalide ülikooli seinte vahelt tavainimesteni toomisel. Tulevikus on sarnaseid projekte plaanis teisigi ning arendustööd jätkuvad.

Virtuaalülikooli videod paiknevad kõik Toru videosaidis ning on leitavad ka Toru otsingute ja top’ide kaudu. Sarnaseid projekte, kus Toru videokanal või konkurss leiavad kodu mõnel teisel erikujunduse- ja võimalustega oleme loonud teisigi – näiteks Elioni Laulutähe konkurss. Kui kellelgi on huvi oma videomaterjalide või sisu kasutajateni toomise osas, oleme Toru poolt hea meelega nõus aitama – seda sageli täitsa tasuta.

Kõik soovid, kommentaarid ja ettepanekud on teretulnud!

Youtube videod nüüd Torus

Meie oma Eesti videosait Toru on uuenenud! Nüüd ühendame kaks head asja: sinu ja su sõprade oma videod ning maailma popima videosaidi Youtube varasalved.

Leidsid Youtubest põneva video? Midagi head, naljakat, huvipakkuvat? Tahad seda teistega jagada? Nüüd saad Torusse lihtsalt lisada ka viiteid Youtube videotele. Kasutajaliides jääb neil videotel aga koduselt eesti keelne, samuti toimivad kõik Toru video tavafunktsioonid nagu hindamine või kommenteerimine.

Toru “Lisa video” lehel saad nüüd valida Tab’i “Youtube video. Sinna sisesta valitud Youtube video lehe URL aadress (kujul http://youtube.com/watch?v=dMH0bHeiRNg), vali vajadusel mõni oma albumitest ja video lingitakse koheselt sinu videote alla. Loomulikult on video kohe leitav ka kõigis Toru pisipiltidega valikutes, nagu vaadatuimate, hinnatuimate ja viimati lisatud videote all.

Video detailvaates saad lisajana “Redigeeri” nupu alt muuda video pealkirja, kirjeldust ja muid andmeid.

Youtube videosid ei kopeerita Toru serverisse, tegu on vaid viitamisega. Youtubest kustutamise korral ei ole video seetõttu ka Torus enam nähtav.

Lisada võib kõiki, nii välismaiseid kui eestikeelseid põnevaid klippe. Ja kui see naljakas või vaatamist väärt on, võite meie poolest linkida kasvõi hiina ja jaapani keelsetele klippidele. Samuti on Toru videosaidi esilehel nüüd eraldi tab Youtube selle hetke popimatele videotele.

Ei muud, kui Youtubest teistele huvipakkuvaid videosid Torusse lisama, neid kommenteerima ja sõpradele saatma !

Miks selline uuendus? Toru jääb jätkuvalt suunatuks just Eesti oma kasutajale. Samas ei näinud me mingit põhjust, miks peaks kasutaja osasid videosid kahes saidis dubleerima, või siis Youtubest maha laadima ja Torusse üles panema, nagu see videosaitidega vahel juhtub. Seetõttu saigi ühendatud kaks saiti, millel mõlemal oma funktsioonid ja eelised.

Tee Toru’st oma isiklik telekanal

Nüüd on Toru (toru.ee) videoteenuses üleval uus versioon 0.5. Uued võimalused lasevad sinu Toru kodulehest teha peaaegu et oma isikliku telekanali Internetis.

Suurimaks muudatuseks ongi võimalused kasutaja esilehe ehk oma “kanali” kujundamisel (vaata oma Seaded lehe alaosasse):

  • Sarnaselt Nagile toimib iga kasutajanime puhul sinu oma aadress http://kasutajanimi.toru.ee/ (näiteks jk.toru.ee või reigo.toru.ee).
  • Päisesse saab kujunduselemendina lisada kuni 875×150 pikslit GIF, JPG või SWF kujunduselemendi, nii-öelda oma kanali päise.
  • Päise pildile saab lisada lingi oma koduleheküljele või mõnele välisele saidile
  • Saad ise valida, mis mooduleid (sinu viimased videod ja nende kommentaarid, sinu lemmikvideod, tuttavad ja fännid, sind tuttavaks lisanud), näidatakse sinu kanali esilehel
  • Suurelt saad esile tuua ühe oma video, kas lihtsalt viimase või valida ühe oma videote seast.

Lisandunud on lemmikkasutajate ja tuttavate-sõprade süsteem. Lähipäevil ühendame selle ka Nagi tuttavate ja Fotoalbumi sõbralistiga, et valitud kasutajad oleks kajastatud kõigis kolmes teenuses ja neid ei peaks eraldi valima. Seega kellel juba täna Nagis ja Fotoalbumis sõbrad-tuttavad valitud, oodake veidi – varsti ilmuvad need ka sinu Toru kontole.

Lisaks eraisiku kontole saab Torus registreerumisel nüüd valida ka firmakonto tüübi, et teha konto näiteks oma telekanali, videofirma, bändi, produktsioonistuudio või filmigrupi jaoks. Koos oma videokanaliga on see hea võimalus enda promomiseks Internetis.

Üks muudatus: väline video linkimine oma blogisse või kodulehele on nüüd uue linkide süsteemiga ja olemasolevad lingid läksid katki, väga vabandame! Väliste linkide jaoks saab nüüd mugavalt valida ka näidatava video suurust, sest 480 piksli laius pole alati kõige mugavam.

Parandatud on videote uploadi süsteemi, nüüd ei tohiks vigu esineda ka väga pikkade uploadidega.

Valmis on ka meie video- ja filmikonkursside moodul, sarnaselt Nagi ja Fotoalbumi fotokonkurssidega lisanduvad lähiajal ka video- ja filmikonkursid.

Proovige, katsetage ja andke teada, millised on teie ootused Toru suhtes edaspidi!

Videosaidi Toru (toru.ee) beetaversiooni proovima

Tegime testimiseks lahti meie videosaidi Toru esmase beetaversiooni. Toru on igaühele suunatud videoteenus, kuhu saad lisada oma videoklippe ja mobiilvideosid ning neid ka oma blogisse või kodulehele linkida. Me usume, et Eesti vajab ühte korralikku videosaiti, samuti nagu on oma olemasolu vajadust tõestanud meie kohalikud omakeelsed fotosaidid. Täna Torus nähtav on vaid väike osa tulevikus lisanduvatest teenustest, sisaldades endas vaid põhilist video üleslaadimise ja kuvamise funktsionaalsust. Arendus aga jätkub ja funktsioone lisandub tulevikus palju, nii vaatajatele kui ka sisutootjatele.

Kuna tegu hetkel veel beeta ehk arendusjärgus teenusega, esineb Torus täna veel pisivigu, mõni asi ei pruugi olla päris loogiline või tundub segane. Andke see meile siis andeks ning saatke teade video@toru.ee, et saaksime Toru paremaks teha.

Toru saab olema tihedalt seotud meie teiste teenuste, Nagi ja Fotoalbumiga. Kui sul on juba Nagi või Fotoalbum.ee kasutajanimi, siis uuesti registreeruda pole vaja – saad koheselt oma kasutajanimega Torusse sisse logida ja Toru kasutama hakata. Samamoodi, tehes endale Toru kasutajanime, saad sellega sisse logida ka Nagi ja Fotoalbum.ee teenustesse. Täna pole Toru seotud veel Nagi tuttavate ja Fotoalbumi sõbralistiga, samuti on piiratud profiilis kuvatav info. Tulevikus aga toimivad kõik funktsionaalsuse osad üle kõigi meie teenuste. Üks kasutajanimi ja palju võimalusi eri teenustes ilma topeltinfo sisestamiseta ning integreeritud teenused on meie eesmärgiks.

Lubatud on vaid sinu enda autorlusega, üldjuhul seega Eestis või Eesti autorite poolt filmitud videote ülespanek. Toru ei ole koht välismaiste ega võõraste autorite videoklippide üleslaadimiseks – kõik sellised teosed lähevad kustutamisele. Palun pane seega üles vaid sinu enda loodud teoseid – autoriõigused on meile tähtsad ning piraatlusega me ei tegele. Me usume, et Eestis on palju sisutootjaid noortest vanadeni, kes häid klippe kokku panevad ning teistega jagada tahavad. Samuti pakume Toru võimalusi ettevõtetele, olgu selleks siis telekanalid, filmitootjad, reklaamiagentuurid või muud.

Eelkõige palume täna testida erinevate videoformaatide üleslaadimist. Isegi kui video lisamisel kuvatakse hetkel veateade, tasub 5-15 minuti pärast oma klippide lehele kiigata – alati ei tähenda meie hoiatus, et kõik ei õnnestunud 🙂 Tegu on meiepoolse teadaoleva veaga, mis loodetavasti varsti korda saab. Kui Flash uploader teie arvutiga hästi läbi ei saa, soovitame proovida ka HTML-vormiga lisamist (ning kannatust – konvertimine võib mõne minuti aega võtta). Kui aga tõesti ka 15 minuti pärast videot teie lehel näha pole, andke sellest teada.

Hetkel on lubatud maksimaalselt 30 min pikkuste ja 100 MB suuruste videote ülespanek. Ühe kasutaja ülespandavate videote kogus ega kogumaht aga piiratud ei ole.

Kõik videod konverteeritakse 480 piksli laiuseks Flash-videoks. Originaalvideosid Toru alles ei hoia, välja arvatud algperioodil eri formaatide ja koodekite konvertimise testimiseks. Kvaliteedinäitajaid hetkel häälestame, et leida parim kompromiss kvaliteedi ja videofaili suuruse vahel.

Failiformaatidest on lubatud avi, 3gp, wmv, mpeg, mpg, mov, mkv ja ogm, tulevikus võib neid lisanduda. Video- ja audio koodekeid on lubatud aga pikk nimekiri, seega tuleb eelkõige proovida, kas sinu video üles läheb. Kui esineb probleeme mõne videotüübiga, palun sellest meile koheselt teada anda video@toru.ee, lisades oma Toru kasutajanime ja video üleslaadimise katse kellaaja.

Koodi video oma veebilehele või blogisse linkimiseks leiad detailvaates nupu “Lisa veebilehele” alt. Palume võimaluse korral ka seda testida, KKK lehel on paar lauset ka eri linkimisvõimaluste kohta. Video Javascripti kood ei tööta hetkel mitme video samale veebilehele paigutamiseks, selleks palun kasutada video HTML-koodi.

Suure töö tegijad Nagi tiimist seekord kasutajaliidese poolelt Kristjan ja koodi poole pealt Janek, kellele läheb kogu au ja kiitus!

Oma mõtetest ja küsimustest andke meile aga teada video@toru.ee – igasugune tagasiside on oodatud.