Ühe ajastu lõpp: sulgeme Nagi teenused 1. oktoobril 2020.

Iga ilus asi saab kunagi otsa. Täna peame kahjuks teatama, et sulgeme alates 1. oktoobrist 2020 lõplikult meie fototeenused Nagi, Fotoalbum ja Album.ee, videoteenuse Toru ning neid ühendava sotsiaalvõrgustiku Keskus. See tähendab, et nagi.ee, fotoalbum.ee, keskus.ee, toru.ee, album.ee aadressidel olevatele andmetele, piltidele ja videotele ei ole võimalik peale seda kuupäeva enam ligi saada ja Nagi teenuste 25 terabaiti pilte ja videosi kaovad internetist igavesti ja jäädavalt.

Aitäh kõikidele, kes meie teenuseid kasutasid ning eriti suur aitäh fännidele, kes kõik 14 aastat on meie teenuseid kasutanud! Meil on teenuseid sulgeda täpselt sama kahju kui teil. See on olnud suur osa meie elust kõigil neil aastatel. Suur tänu nende positiivsete emotsioonide eest!

Miks me teenused sulgeme?

Nagi tegijate jaoks on tegu kalli, vabast ajast tehtava raha- ja ajamahuka hobiga, mis pole üle 10 aastat oma kulusi katnud. Reklaamirahad on üha enam kolinud suurte tegijate nagu Google ja Facebook kätte, sotsiaalsetesse fototeenustesse need rahad aga ei jõua. Fototeenused pole reklaamijatele atraktiivne koht.

Inimeste pildid ning videod on kolinud samamoodi rahvusvaheliste suurfirmade mobiilirakendustesse ning teenustesse nagu Google Photos, Instagram ja Facebook, mis tähendab vähem külastajaid ja väiksemat reklaami müüki. Vajadus kohaliku, omakeelse fototeenuse jaoks on jäänud liiga väikeseks. Reklaamitulu oli Nagi põhiline sissetuleku allikas, aga ka see ei katnud kunagi meie kulusid.

Kuigi üksikud inimesed on maksnud ka tasuliste pakettide eest, siis see on moodustanud vaid mikroskoopilise osa meie tuludest. Seetõttu tegime kõike oma vabast ajast, õhtuti ja nädalavahetustel, selle eest tasu saamata. Samuti katsime kulusid meie teiste äride tuludest. See pakkus küll palju rõõmu, kuid tehes seda kümmekond aastat, on see osutunud liiga koormavaks. Kokku kuivanud tulud, teiste äride klientide kadumine ning oma isiklik aeg ei võimalda teenuseid enam elus hoida.

Meenutades algusaastaid

Avasime Nagi 2006. aasta suvel. Tegu oli hea foto koduga. Nagisse koondus tore kogukond inimesi, kes panid sinna üles pigem kvaliteetsemaid ja valitumaid fotosid. Toimus omavaheline aktiivne suhtlus, positiivne tagasiside. Nagist kasvasid välja paljud head fotograafid. Toimusid lahedad mängud ja konkursid, tihti meie kasutajate poolt eest veetuna. Saavutasime oma eesmärgid selles osas, et kogu tegevus oligi just kvaliteedile ja heale fotole suunatud. Kasutajad olid teenusega rahul.

Algusaastatel liitsime endaga ka fototeenused Album.ee ja Fotoalbum. Mõlemal juhul oli algsete tegijate loobumise põhjus sama: vaatamata külastajate huvile oli fototeenuseid raske rahastada. Kui mujal maailmas maksid sellised teenused kinni rikkad investorid, siis Eestis oli vaja ise ots otsaga kokku tulla, seda aga ei juhtunud.

Saavutasime Eesti turul küll tugeva positsiooni. Aastatel 2009-2010 külastas meie teenuseid iganädalaselt ligi 150 tuhat inimest, kes tegid üle 7 miljoni lehevaatamise. Tippaastatel lisati teenustesse üle 15 miljoni foto. Mida ei järgnenud, olid aga reklaamitulud või kasutajate makstavad tasud. Seetõttu liikusime 2010. aastal oma meeskonnaga edasi muudele aladele ning algselt firmana mõeldud teenusest sai meie vaba aja hobi.

Tänaseks on pea kogu fotomaailm kolinud mujale, rahvusvahelistesse sotsiaalvõrgustikesse. Meie külastajate arv on langenud alla 15 tuhande inimese ning 350 tuhande vaatamise nädalas. Aastas lisatakse minimaalne kogus, alla paarisaja tuhande foto. Seega on tänaseks tegu pigem vanade fotode ajaloolise arhiivi kui elurõõmsa teenusega.

Eesti pole selles osas eriline. Kui kümmekond aastat tagasi, enne Facebooki ja mobiilfotode teenuseid oli igas riigis oma edukas fotosait ja sotsiaalvõrgustik, siis nüüdseks on enamus neist suletud. Kahjuks liigub kogu maailm USA teenustesse tsentraliseerumise suunas.

Mida Te teadma ja tegema peaksite teenuste sulgemisega seoses?

Kui Teil on Teie jaoks olulisi andmeid mõnes meie teenuses, siis oleme sisselogitud kasutajate esilehele, albumite, minu klippide ja fotode vaadetesse lisanud allalaadimise võimalused. Saate kõik pildid korraga ühe nupule vajutusega kenasti endale arvutisse laadida.

Kõik enne teenuste sulgemist tehtud paberpiltide tellimused saavad kenasti täidetud ja selle pärast muretsema ei pea.

Andmete allalaadimisel soovitame eelnevalt natuke kalkuleerida

Kui Teil on mahult palju fotosid siis võib allalaadimise aeg olla pikk. Nagi serveritel on 200 mbit/sekundis kiirusega ühendus mis tähendab, et 1 gigabait andmeid laadub ca 50 sekundiga, eeldusel, et Teil endal on samaväärne või kiirem ühendus. 10 mbit/sekundis ühendusega laadub iga gigabait andmeid umbes 1000 sekundiga, 50 mbit/sekundis ühendusega 200 sekundiga, 100 mbit/sekundis ühendusega 100 sekundiga. Kui Teil on 200+ mbit/sekundis ühendus siis pro paketi jagu pilte laadub Teie arvutisse 1000 sekundiga mis on umbes 17 minutit. Kui Teil on aeglasem ühendus või rohkem andmeid siis soovitame pildid alla laadida albumi kaupa.

Kas kuidagi oleks võimalik teenust elus hoida või üle võtta? Millised on kulud?

Teenuste jooksutamine puhtfüüsiliselt olemasoleval riistvaral (kümmekond serverit täna Telia serverikeskuses) on ligi 1000 eurone väljaminek kuus. Riistvara kahjuks vananeb ja vajab uuendamist, seega on pidevalt vaja ka sellesse lisaks investeerida. Kõige elus hoidmiseks on vaja ka ühte või mitut inimest. Kulu ühe inimese palgaga ja minimaalsete riistvarakuludega oleks minimaalselt 5000 eurot kuus, tõenäoliselt rohkem. Seega on aastased kulud minimaalselt 60 tuhat eurot, kui tahta ka töötaja kulud tasa saada ning mitte teha seda tasuta ajamahuka hobina. Kui aga teha haldust ja arendust IT-inimestena ise tasuta, siis hostingu ja riistvara kulud oleks ikka 1500-2000€ kuus.

Hetkel puudub usk, et ülaltoodud kulusid oleks võimalik kuidagi katta. Kui keegi selleks viisi leiab, oleme muidugi tänulikud. Oleme avatud teenuse üleandmise osas kellelegi, kes sellega tegeleda tahab, kuid ka uus omanik peaks arvestama ligikaudselt ülaltoodud aja- ja rahakuluga.

Kui Tekib küsimusi või probleeme, siis kirjutage info@nagi.ee.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *