Sissejuhatus Keskuse OpenSocial vidinatesse

Siin lühike sissejuhatus arendajatele, kes Keskuse OpenSocial vidinaid teevad. Keskus käivitub juba lähipäevadel, siis saab vidinaid ka reaalselt meie keskkonnas näha.

OpenSociali vidinate loomiseks Keskuse jaoks soovitame alustada Google juhendmaterjalidest lehel http://code.google.com/apis/opensocial/gettingstarted.html. Orkut ja Google personaalne esileht on ka head kohad, kus vidinaid katsetada. Keskuse vidinaid luues ongi üheks heaks asjaks see, et neid saab kasutada ka nendes populaarsetes keskkondades.

Vidinatel saab Keskuses olla 3 vaadet:

1. default - Moodulina kasutaja ava- ehk esilehel (mis on nähtav vaid talle endale).
2. profile - Moodulina kasutaja profiilis (mis on nähtav nii talle endale kui teistele kasutajatele).
3. canvas - Suure täisvaatena, mis avaneb kas avalehel või profiilis mooduli vaates klikkides.

Vidin võib avalehel ja profiilis paikneda kas vasakus või keskmises sisutulbas (profiili puhul kahes kasutajamenüüle järgnevas tulbas).

Keskmise tulba laiuseks on fikseeritud 300 pix, vasak tulp on dünaamilise laiusega sõltuvalt kasutaja brauseri akna laiusest ning kasutatavast brauserist. Soovitame arvestada, et 1024 pix brauseri laiuse puhul on vasaku tulba laiuseks kasutaja esilehel ligikaudu 410 pix, kasutaja profiilis aga vaid 280 pix. 1280 pix brauseri laisue puhul on vasaku tulba laiuseks kasutaja esilehel ligikaudu 665 pix, kasutaja profiilis aga vaid 535 pix. Seetõttu on soovitatav, et moodulina näitamisel mahuks vidina sisuosa ära ka väikseima laiusega, 280 pix laiusesse kasti. Laiema ekraaniga võiks vidin ära täita kuni 665 pix laiuse sisuosa. Selle dünaamilise muutumisega peaks vidina looja arvestama.

Kasutaja avalehel ja profiilis on vidina sisuosa maksimaalseks kõrguseks lubatud 500 pix. Suure täisvaate puhul kõrguse piirangut ei ole.

Vidinas peab kasutama välju “author” (eraisiku või firma nimi) ja “author_email.” Soovi korral võib firma või organisatsiooni nime panna väljale “author_affiliation.” Vidinate kataloogis on avalikult näha “author” ja “author_affiliation” välja väärtused.

Vidina sisus ei ole vaja eraldi näidata vidina pealkirja, see tuleb mooduli pealkirja automaatselt “title” (pealkiri) väljast. Antud väli on kohustuslik, samuti väljad “description” (vidina kirjeldus), “thumbnail” (120×60 ikoon). Soovitame kasutada ka elementi 16×16 pix ikooni jaoks.

Vidina avalehel ja profiilis mooduline näitamisel peab juhul, kui sisuosa on suurem kui mooduli lubatud suurus ning soovitakse vastavalt kuvada või mitte kuvada kerimisribasid, kasutama kasutama scrolling=”yes” või scrolling=”no” parameetrit.

Kõigi küsimustega ja oma vidinate Keskusesse lisamiseks palun kirjutada keskus@keskus.ee.

3 kommentaari postitusele “Sissejuhatus Keskuse OpenSocial vidinatesse”

 1. Märt Ridala ütleb:

  Kas vidin on Widget Eesti keeles? :-) Päris lahe tõlge. Tore kui IT ja interneti maailmas vajalikud eestikeelsed terminid välja kujunevad. Muidu muudkui “kopipasteedi”.

  Kahjuks ei oska kohe vidina-progejat välja pakkuda, aga see vast ei ole ka väga raskelt õpitav teema?

 2. jk ütleb:

  Meie kasutame mõistet “vidin” OpenSociali mõistes küll “application” ehk “rakendus” asemel. Väga paljud neist on samas ka “widgetid” ehk neid saab nö kasti sees moodulis lehele laigutada. Seetõttu “vidin” iseloomustab neid paremini.

  OpenSociali õppimine pole keeruline, lihtsamaid vidinaid suudab tavaline arendaja teha juba samal päeval.

 3. Eesti sotsiaalvrgud - ämber ämbri järel … | Friizu Blog ütleb:

  [...] vidinate teed, lubades kõigil sooviatel kirjutada oma keskonda uusi mooduleid. Info selle kohta nagistaja blogis. Avatud lähtekoodi kasutamine ja katse kaasata võimalikult palju inimesi sotsiaalvõrkude [...]

Kirjuta vastus